Cultural Heritage project (ERASMUS+)

Το πρόγραμμα ‘’LIVING HERITAGE : strategies for innovative education of the European Cultural Heritage ‘’(2016-1-ES01-KA201-025378) είναι ένα διακρατικό πρόγραμμα του ERASMUS + (2016-2018) αποτελούμενο από φορείςπολλώνχωρών της ΕΕ και συντονιστή φορέα το Diputation provincial De Palenca (Spain). Το βασικό μέλημα του προγράμματος είναι να ανιχνεύσει αν μέσα από το σύστημα της πρωτοβάθμιας αλλά και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης διδάσκεται η πολιτιστική κληρονομία σε τοπικό η και περιφερειακό επίπεδο.  Και με βάση τα αποτελέσματα της έρευνας να διαπιστωθεί και ο καλύτερος τρόπος ώστε να μπορέσει ο κάθε μαθητής και νέος να μάθει για την πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής του. Θα εξεταστούν τυχόν καλά παραδείγματα από περιοχές των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και πως αυτές επέτυχαν η και απέτυχαν στο να φέρουν τους νέους κοντά στην πολιτιστική τους κληρονομιά. Στην πρώτη συνάντηση που έγινε στη Palenciaτης Ισπανίας επισημάνθηκε ότι για να υπάρξει μέλλον στην περιφέρεια των χωρών μας πρέπει να υπάρξει και οικονομική ανάπτυξη αλλά και πολιτιστική ανάπτυξη που να δένει πάντα με την κληρονομιά ενός τόπου. Μια στείρα οικονομική ανάπτυξη της υπαίθρου χωρίς το ανάλογο πολιτιστικό υπόβαθρο θα έχει ίσως πολύ βραχυπρόθεσμο χαρακτήρα βιωσιμότητας. Το LIVING HERITAGE πρόγραμμα  αποτελείται από τους εξής φορείς: DiputationdePalencia (Ισπανία), Αιγέας Εκπαιδευτική(Ελλάδα), Adesper (Ισπανία), Corane (Πορτογαλία), Agro-instituteofNitra (Σλοβακία), Siksali (Estonia), καιServima (Ισπανία), Στα πλαίσια της έναρξης αυτού του προγράμματος έγινε η πρώτη διακρατική συνάντηση στην Palencia στην Ισπανία.

επιστροφή στην κορυφή

Επιλέξτε το newletter που σας ενδιαφέρει:

Διεύθυνση Ηρώων Πολυτεχνείου 211

Πόλη Λάρισα

Τηλέφωνο 2410 579 565-7

Fax 2410 579 567

Email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Top of Page