Τεχνικός Αρτοποιός – Ζαχαροπλαστικής

Περιγραφή της ειδικότητας

Δίπλωμα

Συγκεκριμένα, το Δίπλωμα που θα αποκτήσεις με την επιτυχή αποφοίτησή σου από το ΙΕΚ ΑΙΓΕΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ:

• είναι αναγνωρισμένο τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην Ευρωπαϊκή Ένωση ως δίπλωμα επαγγελματικής ειδικότητας και κατάρτισης επιπέδου 5 (Ν.4186 – 17/9/2013, κεφ. Ε, αρθρο 25, παράγραφος 1.ε), και βέβαια δίνοντάς σου τη δυνατότητα για συνέχιση των σπουδών σου σε Ελλάδα και σε εξωτερικό για ανώτερο επίπεδο σπουδών.
  • είναι Κρατικό και χορηγείται από το Υπουργείο Παιδείας έπειτα από συμμετοχή σου στις εξετάσεις πιστοποίησης, στις οποίες συμμετέχουν ισότιμα οι απόφοιτοι όλων των Ι.Ε.Κ. της χώρας, δημοσίων και ιδιωτικών
  • είναι αναγνωρισμένο ως τυπικό προσόν στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που διενεργούνται για διορισμό στο Δημόσιο (Π.Δ.50/27/2001 ΦΕΚ 39/Α'/5-3-2001 & Π.Δ. 347/2003, ΦΕΚ 115/Α'/31-12-03) και μοριοδοτείται με 150 μονάδες (Άρθρο 8 Ν. 3051/2002, ΦΕΚ 220/Α/20-9-02)
  • οι Βεβαιώσεις Επαγγελματικής Κατάρτισης του ΙΕΚ ΑΙΓΕΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ είναι απολύτως ισότιμες των Δημοσίων ΙΕΚ.

Δικαίωμα εγγραφής

• Δικαίωμα εγγραφής έχουν οι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας μη τυπικής υποχρεωτικής εκπαίδευσης ή απόφοιτοι ανώτερων απ' αυτής βαθμίδας ή ΣΕΚ.
  • Οι σπουδαστές του Ι.Ε.Κ. ΑΙΓΕΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ καθώς και απόφοιτοι άλλων δομών εκπαίδευσης – κατάρτισης δύναται να κατατάσσονται σε συναφείς ειδικότητες απαλλασσόμενοι από τα μαθήματα, τα οποία έχουν διδαχτεί μετά από έγκριση της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης

Δομή και διάρκεια σπουδών

• Οι σπουδές διαρκούν 2 έτη η αλλιώς τέσσερα (4) εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης που αντιστοιχούν σε 1200 διδακτικές ώρες και στην πρακτική άσκηση 960 εργασιακών ωρών
  • Αν κάποιος έχει συμπληρώσει 120 ημερομίσθια στην ειδικότητα αυτή απαλλάσσεται πλήρως (εφόσον το επιθυμεί) απ' την υποχρέωση της πρακτικής άσκησης
  • Επίσης, οι σπουδαστές του Ι.Ε.Κ. ΑΙΓΕΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 40 ημερομίσθια σ' αυτή την ειδικότητα, προσμετρούνται στο χρόνο της πρακτικής

Τα θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα γίνονται από Δευτέρα έως και Παρασκευή και είναι διάρκειας 20 ωρών ανά εβδομάδα.

Που θα εργαστώ

• Αρτοποιία και Ζαχαροπλαστεία
  • Βιομηχανίες προϊόντων Αρτοποιίας και Ζαχαροπλαστικής
  • Εστιατόρια
  • Ξενοδοχιακές Μονάδες
  • Κρουαζιερόπλοια
  • Μονάδες επισιτισμού (νοσοκομεία, παιδικοί σταθμοί, πανεπιστήμια, ιδρύματα κ.ά.)
  • Ελεύθερος Επαγγελματίας- Ιδιοκτήτης επιχείρησης

Μαθήματα που θα παρακολουθήσω

1. Πρώτες ύλες αρτοποιίας και ζαχαροπλαστικής
  2. Γενική Χημεία Τροφίμων – Μικροβιολογία
  3. Αγγλικά
  4. Γαλλικά
  5. Υγιεινή και Ασφάλεια στο Αρτοποιείο
  6. Μηχανολογικός Εξοπλισμός Αρτοποιείων –Ζαχαροπλαστείων- Τεχνικές Εγκαταστάσεις
  7. Αρτοποιητική Τέχνη (Θεωρία και Πρακτική)
  8. Ζαχαροπλαστική Τέχνη (Θεωρία και Πρακτική)
  9. Διατροφή
  10. Ποιοτικός Έλεγχος υλών και προϊόντων Αρτοποιίας-Ζαχαροπλαστικής
  11. Αρχές Νομοθεσίας Τροφίμων – Επαγγέλματος (Αρτοποιίας)
  12. Κοστολόγηση Αρτοποιείο – Ζαχαροπλαστείο
  13. Στοιχεία Συστημάτων Διαχείρισης της Ποιότητας (HACCP)

Τα παραπάνω μαθήματα περιέχουν θεωρητικό, εργαστηριακό και πρακτικό μέρος σε πραγματικές συνθήκες εργασίας στις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις του τομέα της Αρτοποιίας και Ζαχαροπλαστικής, Εστιατόρια, Ξενοδοχειακές Μονάδες και Μονάδες επισιτισμού (catering, ιδρύματα, νοσοκομεία, σχολεία κ.ά. )του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα.

Κατεβάστε το ενημερωτικό φυλλάδιο

επιστροφή στην κορυφή

iiek-register2

Επιλέξτε το newletter που σας ενδιαφέρει:

Διεύθυνση Ηρώων Πολυτεχνείου 211

Πόλη Λάρισα

Τηλέφωνο 2410 579 565-7

Fax 2410 579 567

Email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Top of Page